Veritas kulledsskrapa, hårdmetallstål - 05K21.04
search
  • Veritas kulledsskrapa, hårdmetallstål - 05K21.04

Veritas kulledsskrapa med hårdmetallstål

775,00 kr
Inkl. moms

Veritas kulledsskrapa med hårdmetallstål för färgskrapning. Handtaget ställs in inom 70° och låses med ett kvarts varv.

Kvantitet
I lager

För större skrapjobb finns inget som slår en kulledsskrapa. Handtaget kan ställas var som helst inom en kon på 70°, vilket ger ett bekvämt grepp och en effektiv vinkel på stålet i nästan alla lägen. Handtaget låses och lossas med ett kvarts varv. Stålet har ett handstöd, så att du kan trycka ordentligt och arbeta snabbare.

Skrapan finns med stål av högkolhaltigt stål (HCS) eller med hårdmetallstål. Den här modellen har hårdmetallstål, som passar bäst för att skrapa färg. Hårdmetallstålet är 51 mm (2") långt, sitter i en särskild hållare och båda eggarna kan användas.

HCS-modellen används för att finputsa obehandlat trä. Dess stål är 76 × 76 × 1,6 mm (3" × 3" × 1/16") med en fasad egg, och det kan också användas som en kraftig sickel med raka eggar med uppdragen grad. Båda stålsatserna säljs separat, så att du kan kombinera fritt.

Skrapan passar särskilt bra på stora ytor som bordsskivor och golv. Runda gärna hörnen på stålet lite, så att du slipper skarpa övergångar mellan dragen. Total längd 216 mm (8 1/2").

05K21.04

Särskilda referenser

Tillverkarens art.nr.
05K2104

Denna produkt fylls på kontinuerligt.

Du kanske också gillar

Kommentarer (0)
Det finns inga kundrecensioner just nu.

Upptäck mer

Så skärper du en sickel
21 Oktober 2026 | Tekniker