Hishika kugihiki-såg för pluggar, 180 mm
search
  • Hishika kugihiki-såg för pluggar, 180 mm

Hishika kugihiki-såg för pluggar, 180 mm

765,00 kr
Inkl. moms

Japansk kugihiki-såg från Hishika för att kapa pluggar jäms med ytan. Handhärdat blad utan skränkning.

Kvantitet
I lager

Kugihiki-såg från Hishika, 180 mm. Bladet är handgjort och härdat ett i taget för hand, så som man gjort i Japan i århundraden. Hela bladet är härdat för både flexibilitet och hårdhet. Bladet blir tunnare mot ryggen så att sågtagen går utan friktion, och tänderna är slipade utan skränkning för de renaste snitten.

Kugihiki-sågar är gjorda för att kapa pluggar och liknande jäms med ytan och har tvärtandning. Bladen är ganska ömtåliga och ska inte användas på ett sätt som överbelastar dem, till exempel snitt djupare än cirka 13 mm utom i mycket tunt material. På grund av härdningen går bladet av om det belastas för hårt, men det är bara ett problem om sågen används till något den inte är gjord för.

Sågtyp: Kugihiki (japansk planskärsåg)

Hishika Industries
HI-180KU

Datablad

Tandning
Kaptandning
Bladlängd
Under 200 mm
Japanskt verktyg
Ja

Särskilda referenser

Tillverkarens art.nr.
HI-180KU

Vilken handsåg du ska välja avgör tandningen och antalet tänder per tum (tpi). Klyvtandning sågar längs fibrerna och kaptandning tvärs fibrerna. Få tänder ger snabba men grova snitt, och många tänder ger långsammare och renare snitt.

Ryggsågar som tappsåg och sinksåg används för precisionsarbete i snickeri. Guiden går igenom tandning, skärpning och val av såg.

Läs guiden här

Du kanske också gillar

Kommentarer (0)
Det finns inga kundrecensioner just nu.

Upptäck mer