Kijima kataba 210 mm tvärtandning
search
  • Kijima kataba 210 mm tvärtandning

Kijima kataba 210 mm, tvärtandning

662,50 kr
Inkl. moms

Japansk såg med en tandad egg från Kijima, 210 mm, tvärtandning. Utbytbart blad som kan skärpas om.

Kvantitet
I lager

Kijima kataba (japansk såg med en tandad egg) 210 mm med tvärtandning. Sågen tillverkas med Kijimas egen härdning och anlöpning, slipning och precisionsbearbetning för yrkesbruk, och är segare, mer hållbar och skarpare än vanliga sågar med utbytbart blad av härdat bandstål. Bladet är utbytbart och byts med ett grepp, och samma handtag passar blad i alla storlekar, enkel- och dubbeleggade. Bladet kan också skärpas om.

Sågtyp: Kataba (japansk dragsåg med en tandad egg)

Kijima Seikou
303-8

Datablad

Tandning
Kaptandning
Bladlängd
200–299 mm
Japanskt verktyg
Ja

Särskilda referenser

Tillverkarens art.nr.
303-8

Vilken handsåg du ska välja avgör tandningen och antalet tänder per tum (tpi). Klyvtandning sågar längs fibrerna och kaptandning tvärs fibrerna. Få tänder ger snabba men grova snitt, och många tänder ger långsammare och renare snitt.

Ryggsågar som tappsåg och sinksåg används för precisionsarbete i snickeri. Guiden går igenom tandning, skärpning och val av såg.

Läs guiden här

Du kanske också gillar

Kommentarer (0)
Det finns inga kundrecensioner just nu.

Upptäck mer