• På rea!
  • −25%
Trend dubbelsidig diamantsten, kreditkortsformat, korn 300/180
search
  • Trend dubbelsidig diamantsten, kreditkortsformat, korn 300/180

Trend dubbelsidig diamantsten, kreditkortsformat, korn 300/180

472,50 kr
354,38 kr Spara 25%
Inkl. moms

Dubbelsidig diamantsten från Trend för träsvarvning, korn 300 och 180. För grovskölpar, skrapstål och skadade eggar.

Kvantitet
I lager

Dubbelsidig diamantsten (även kallad diamantbryne) från Trends Professional-serie i kreditkortsformat, framtagen för träsvarvning. Grov sida med korn 300 (50 mikron) och extra grov sida med korn 180 (70 mikron).

Egenskaper:
Idealisk för grovskölpar, HSS-skär för urholkning och kärnborrning, skrapstål och för att reparera skadade eggar
Ger skölpen en hållbar egg på några sekunder
Ger en kraftig grad som håller länge på skrapstål
Slipar fickknivar och planar baksidan på stämjärn
Plattan är 1,6 mm tjock för extra stabilitet
Kornstorleken tydligt märkt på varje sida
Levereras i förvaringsfodral
Fem års garanti vid användning med Trend Lapping Fluid

Trend UK
DWS/CC/CX

Särskilda referenser

ean13
5027654052488
Tillverkarens art.nr.
DWS/CC/CX

Det finns flera bra sätt att slipa stämjärn och hyvelstål: vattenslipstenar, diamantstenar, oljestenar och slipmaskiner som Tormek. Alla ger skarpa eggar, men de skiljer sig i hastighet, underhåll och pris.

En slipjigg gör det lättare att hålla samma vinkel varje gång. Det viktigaste är att hitta en metod du trivs med och använder ofta. Guiden hjälper dig att välja.

Läs guiden här

Vilken vattenslipsten du behöver beror på hur slöa eggarna är och hur fin finish du vill ha. Ett vanligt upplägg är en grov sten runt korn 1000 för att forma eggen och en fin sten runt korn 5000–8000 för att polera den. Har du hackiga eggar behövs en grövre sten också.

Vattenstenar slits ojämnt och behöver planas med jämna mellanrum. Guiden förklarar korn, märken och planing.

Läs guiden här

Kommentarer (0)
Det finns inga kundrecensioner just nu.

Upptäck mer