Lockbettel 6 mm, Narex Premium - 811206
search
  • Lockbettel 6 mm, Narex Premium - 811206

Lockbettel 6 mm, Narex Premium

210,00 kr
Inkl. moms

Robust lockbettel från Narex, 6 mm, med smitt blad i krom-mangan-stål 59 HRC och handtag i bok. För tapphål.

Kvantitet
I lager

Lockbettel från Narex, 6 mm bred.

Ett robust verktyg för att hugga ur fogar och tapphål. Sidorna smalnar av både i höjd och längs bladet från eggen mot ansatsen, vilket ger frigång mot hålets väggar och mycket god skärförmåga. Det smidda bladet är av traditionellt krom-mangan-stål härdat till 59 HRC. Det ergonomiska handtaget i bok ger ett fast grepp och tål kraftiga slag med klubba.

811206

Särskilda referenser

ean13
8590137112063
Tillverkarens art.nr.
811206
HS code
82053000

Det finns flera bra sätt att slipa stämjärn och hyvelstål: vattenslipstenar, diamantstenar, oljestenar och slipmaskiner som Tormek. Alla ger skarpa eggar, men de skiljer sig i hastighet, underhåll och pris.

En slipjigg gör det lättare att hålla samma vinkel varje gång. Det viktigaste är att hitta en metod du trivs med och använder ofta. Guiden hjälper dig att välja.

Läs guiden här

Du kanske också gillar

Kommentarer (1)
Betyg
Det finns inga kundrecensioner just nu.