Fickbok av Christopher Schwarz om att bygga en bekväm pinnstol av material från byggvaruhuset med enkla verktyg. På engelska.
Build a Chair from Bulls%$t av Christopher Schwarz, Lost Art Press. Bygg en bekväm pinnstol (stick chair) av material och verktyg från byggvaruhuset, utan jiggar, specialverktyg eller avancerade tekniker. I århundraden byggde bönder och händiga människor bekväma stolar med enkla verktyg och det material som fanns till hands, och boken visar hur lätt det är även i dag.
Spadskaft och trappledstänger blir stolsben, sitsen och nackstödet kommer från konstruktionsvirket, pinnarna är rundstavar och det böjda armstödet görs av plywood. All sågning görs med sticksåg eller liten bandsåg, och du behöver också en batteriborrmaskin, en stöthyvel, några borr och andra enkla verktyg som du troligen redan har.
Boken visar med enkla illustrationer hur du bygger stolen. I stället för trigonometri och sammansatta vinklar visar den hur du borrar alla vinklar genom att spänna armstödet mot sitsen och borra genom båda. Stolen är rymlig och bekväm, baserad på gamla folkliga stolar vid en stugspis, men de raka linjerna gör att den passar i ett modernt vardagsrum eller kök. Ett extra avsnitt visar hur du gör en trebent pall av spillbitarna.
Boken ingår i Lost Art Press serie fickböcker, 102 × 165 mm (4 × 6,5"), 112 sidor, sydd och inbunden i kraftiga klotklädda pärmar. Christopher Schwarz är möbelsnickare, skribent och en av grundarna av Lost Art Press och Crucible Tool. Boken är på engelska.
Du kanske också gillar