Nu har det blivit höstlov. Jag lämnade barnen i skolan och möttes av horder av zombies, Dracula-kopior, blodtörstande prinsessor och trollkarlar. Men inte en enda snickare! Är vi inte läskiga? Passar vi inte in i den läskiga kategorin? Vi har ju mycket farliga verktyg. Och det kan ju gå illa om något händer. Jag tror i alla fall att jag vet vad nästa års kostym blir. (Fast det får väl bli utan ketchupeffekter, jag tror inte att det var tillåtet.)
Höstlov eller inte, vi fortsätter att jobba på och ni fortsätter att handla. Vi har haft tur att vi kunnat fylla på hyllorna under denna pandemi, men nu börjar det märkas att ni har handlat som aldrig förr. Det finns några luckor på hyllorna. Vi fyller på hela tiden, och ser fram emot flera leveranser under den närmaste tiden. Av de stora hoppas vi att Lie-Nielsen kommer med en till leverans till oss, vi har vissa förhoppningar åt det hållet. Veritas jobbar med att plocka ihop nästa leverans. Och vi får om några dagar en hel hög med T-spår från Incra.
Om någon vecka kommer två(!) pallar från Tjeckien. York skickar "extra allt", både gamla godingar samt några nya roligheter som vi hoppas ni skall tycka verkar lika intressanta som vi.
När Johan startade Rubank Verktygs för 10 år sedan, hade han en tanke om att ge ut en kundtidning. Den skulle innehålla intervjuer med profiler inom vårt område, tester och recensioner. Det gick så långt att det togs fram en dummy, ett första utkast om hur den skulle kunna se ut. En rolig detalj är att första numret skulle ha innehållit en artikel om James Krenov, nu aktuell i en ny bok från Lost Art Press. Den kommer i december: James Krenov: Leave Fingerprints. Den skulle även ha en artikel av David Barron om att göra en trähyvel. En illustratör gjorde några skojiga bilder. Och tidningen fick ett namn: "Ta i trä". Hur det gick? Läs vidare så får ni se.
För några veckor sedan fick vi en efterlängtad leverans från Sterling Tool Works. De tillverkar de mycket praktiska (och hållbara) franska kurvmallarna. För något år sedan började de göra två versioner till, så nu är det totalt 5 olika mallar. De har även en liten justerhammare som är riktigt fin. Linjalerna passar de flesta kombinationsvinklar från Starrett eller våra PEC.
En populär grupp av produkter är sicklarna. Vi tror att vi har Sveriges bredaste sortiment av sicklar och liknande produkter. Vi har fyllt på med ytterligare en tillverkare: Bahco, med fyra sorter i två storlekar och två tjocklekar. sicklar
En annan kategori som har växt senaste tiden är den som vi kallar "Underhåll och skötsel". Där har vi samlat alla bra-att-ha produkter för att sköta om våra älsklingar.
Vi har skrivit om några av dem tidigare, och för någon vecka sedan testade vi själva en av dem: suddgummit.
Här hittar ni allt ni behöver: verktygsvård
Vi har även varit ute i verkligheten. Var förbi den lokala järnaffären med två t-spår från Veritas i högsta hugg, för jag ville se vad de hade på hyllan som skulle passa till skenorna. Till skenan som vi kallar 'bred' passar en M8-bult perfekt. Den glider lätt, snurrar bara en gnutta innan en kant tar i och stoppar upp snurren. Vi har även mätt upp skenorna och gjort väldigt fina (tycker vi själva) ritningar med storlekarna. Vi kommer göra en ny utflykt till järnaffären när Incras skenor kommer nästa vecka. Rapport kommer i nästa nyhetsbrev. Veritas t-spår
Hur var det nu med Ta i trä? Tidningen rann lite ut i sanden, att driva en webbhandel tar mer tid än man kanske tror ibland. Men tanken fanns hela tiden i bakhuvudet. Och kan man inte trycka en tidning, kan man ju publicera den på nätet. Och det har vi gjort. Rubank Verktygs nyhetsblogg finns sedan en tid tillbaka här: bloggen Ta i Trä
Där finns alla våra nyhetsbrev, samt en hel del andra inlägg som vi har skrivit. Planen är att den ska fortsätta att växa, och vi hoppas att ni finner den intressant. Det skulle också vara skoj om någon av er skulle vilja dela med sig av något ni gjort. Hör av er med bilder och lite text, så lägger vi upp det.
Hoppas alla får en skön avslutning på oktober, att ni tar hand om er, så hörs vi snart igen.
Dela detta innehåll