Japansk vattensten från King, korn 800, 205 × 50 × 25 mm, för allmän slipning.
Japansk vattensten från King, korn 800, tillverkad av Matsunaga, en av de största tillverkarna av slipstenar i Japan. Stenen är för allmän slipning, idealisk för regelbunden skärpning och en medelfin finish. Passar stämjärn, hyvelstål, köksknivar, rakknivar, saxar, yxor, precisionsverktyg och trädgårdsredskap. Storlek 205 × 50 × 25 mm.
Särskilda referenser
Det finns flera bra sätt att slipa stämjärn och hyvelstål: vattenslipstenar, diamantstenar, oljestenar och slipmaskiner som Tormek. Alla ger skarpa eggar, men de skiljer sig i hastighet, underhåll och pris.
En slipjigg gör det lättare att hålla samma vinkel varje gång. Det viktigaste är att hitta en metod du trivs med och använder ofta. Guiden hjälper dig att välja.
Vilken vattenslipsten du behöver beror på hur slöa eggarna är och hur fin finish du vill ha. Ett vanligt upplägg är en grov sten runt korn 1000 för att forma eggen och en fin sten runt korn 5000–8000 för att polera den. Har du hackiga eggar behövs en grövre sten också.
Vattenstenar slits ojämnt och behöver planas med jämna mellanrum. Guiden förklarar korn, märken och planing.